WhatsApp

GÜLÜŞ TASARIMI

GÜLÜŞ TASARIMI

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?


Nedir bu “gülüş tasarımı”? Gülüş tasarımı, gülümsemenizde yapmak istediğiniz tüm doğal ve estetik değişiklikleri bir diş hekiminin çeşitli tedavilerle sizin için mümkün kılmasıdır. Kendinize güveninizi arttıracak şekilde yeni bir gülüş tasarımı ile doğal, korkusuz bir gülümsemeye sahip olabildiğiniz bir işlemdir.

Kanal tedavisi, diş teli, dolgu ve diş çekimi gibi alışıla gelmiş ağız ve diş sağlığı hizmetlerine kıyasla, “gülüş tasarımı” ya da diğer adıyla “smile design” kulağa çok yeni geliyor olabilir. Nispeten yeni bir tedavi protokolü olsa da gülüş tasarımı aslında ağız ve diş sağlığınız ile de yakından ilgili.

Gülüş Tasarımında Ne Yapılır?
Gülüş tasarımı herkes için benzer işlemleri içeren bir tür diş bakım ya da güzellik paketi değildir. Gülüş tasarımına dişleriniz arasında oluşmuş boşlukların doldurulması, dişlerinizin şeklinin değiştirilmesi, dişlerinizin yerinin değiştirilmesi ve dişlerinizin görünüşü ya da renginde düzeltmeler yapılması gibi işlemler örnek verilebilir. Yine de gülüş tasarımının uzman diş hekimlerince uygulandığı ve hastanın ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilenmemesinin özellikle üzerinde durulduğu unutulmamalıdır.

Gülüş Tasarımı ile Hangi Sorunlar Çözülebilir?
Dişte Sararma ve renk değişiklikleri
Kırık ve aşınmış dişler
Şekli Bozuk, Fazla Büyük ya da Küçük Dişler
Diş Arasındaki Boşluklar
Çarpık ve çapraşık Dişler
Diş Etinizin Fazla Görünmesi (Pembe Estetik)
Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı tedavilerinden faydalanmak için herhangi bir kısıtlama yoktur. Herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmayı hak eder. Fakat yapılacak olan işlemin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyecek olmasına diş hekimleriniz dikkat etmekte ve herhangi bir sorun yaşanması ihtimaline karşı sizi uyarmaktadır.

Estetik diş hekimliği ağız ve diş sağlığınız için yapılan diğer tedavilerle beraber düşünülmesi gereken multi disipliner bir konsepttir. Burada diş sağlığınızın yanı sıra görsel etkenler de dikkate alınır ve bu etkenlere göre kullanılacak malzemeler ya da yapılacak işlem seçilir.

Gülüş tasarımı güvenli mi?
Estetik diş hekimliğindeki gülüş tasarımı ya da diş beyazlatma gibi hizmetler uzman diş hekimleri tarafından uygulanıyor. Diş hekimleri bahsi geçen işlemlerden herhangi birini uygulamadan önce bu işleminin hastanın sağlığına yapacağı olumlu ya da olumsuz tüm etkileri önceden göz önünde bulundururlar.

Sigara içiyorsanız ve dişlerinizde sararma problemi yaşıyorsanız gülüş tasarımında diş beyazlatma işlemi ile sararmış dişlerinizi beyazlaştırabilir ve sizi daha beyaz dişlere kavuşturabilir. Fakat sigara kullanımına devam etmeniz durumunda, dişlerinizdeki lekeler tekrar belirebilmektedir. Bu nedenle, diş renginizden memnun değilseniz ve dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, işlem sonrası edinilen beyaz rengin devamlılığının korunabilmesi için sigarayı bırakmanız gerekebilir.

Gülüş Tasarımını Herkes Yaptırabilir Mi?
Diğer daha komplike tedavilere kıyasla gülüş tasarımı risk oranı az bir tedavi olsa da, uzman diş hekimlerine danışmadan tedaviye başlanmamalıdır. Gülüş tasarımı tedavisine başlamadan önce, yapılacak tedaviye uygun olup olmadığınızı diş hekiminiz belirleyecektir. Diş hekiminiz dişinizle yaşadığınız geçmiş sorunların raporlarını inceleyecek ve tüm dişlerinizi genel bir kontrolden geçirecektir. Diş sağlığınızı etkileyecek bir problem yaşayabileceğiniz tespit edilirse, diş hekiminiz tedaviyi bu hassasiyetinize göre planlayacak ya da başka bir tedavi tavsiye edecektir.

DİŞLER ARASINDA BOŞLUKLAR
Dişlerdeki Boşlukların Kapatılması

Kaplamalar dişlerin arasındaki boşlukları; boşluklar ister dar olsun ister geniş, kapatmak için kullanılır. Bu boşluklar bazen tek, geniş bir boşluk, bazen de dişler arasında birden çok boşluk olarak görünür. Dişler arasındaki bu boşluklara diş hekimliğinde Diestema denir

Biz burada, Selçuk Dent klinikte, köpek dişlerinin eksik olduğu veya yan kesici lateral dişlerin eksik olduğu birçok vakayı tedavi ettik. Estetik diş hekimliğinde yılların tecrübesi ile bu tip dişlerin görünümü;

Porselen kaplamalar kullanarak
Ortodontik diş teli tedavisi ile
İnvisalign şeffaf plakları kullanılarak kolayca düzeltebiliriz.
Eğer dişlerinizin arasında gerçekten büyük boşluklar varsa ve kaplamalar ideal çözüm olamazsa, o zaman çözüm köprü olabilir. Birçok insanın küçükken parmaklarını emmesinden kaynaklı dişlerin öne doğru itildiği, yanlarda boşlukların oluştuğu durumlar ortaya çıkar. Ayrıca yanlış yutkunmadan dolayı da dişler dışarı doğru açılır ve dişler arasında boşluklar oluşur. Zirkonyum Kaplamalar bu dişlerin çıkıntısını azaltmak ve aynı zamanda boşlukları kapatmak için kullanılır. Diş tellerine ihtiyaç duymadan, porselen kaplama kullanılarak boşlukların kapatılması hiç olmadığı kadar popüler hale gelmiştir. Boşluk olmayan dişlere ulaşmak sadece birkaç gün meselesidir. Eğer boşluksuz, mükemmel dişlere sahip olmak için kaç tane kaplamaya ihtiyacınız olduğunu öğrenmek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin.

GÜLÜNCE DİŞETLERİNİN GÖRÜNMESİ (GUMMY SMİLE)
Gülerken Diş Eti Gözükmesi ve Diş Eti Hatlarını Şekillendirme

Eğer düşük veya düzensiz diş eti çizginiz varsa bu durum diş etlerinin göründüğü gülümseme (gummy smile) olarak adlandırılır. Eğer diş etlerinizin hatları düzensiz ise Selçuk Dent Klinikte diş eti şekillendirmesi ile hayal ettiğiniz en güzel gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Diş etlerinizin yeniden şekillendirilmesi işlemi ile dişlerinizi doğal oranlarına geri getirebiliriz. Buna ulaşmak için uygulanan iki prosedür vardır; basit yumuşak doku diş eti şekillendirmesi veya daha ileri durumlarda diş etlerini cerrahi kaldırma işlemi.

Düzgün bir hizada olmayan diş etlerinin görünümünü güzelleştirmek için, uzun olan diş etlerini düzeltiyor ve şekillendiriyoruz. Hangi tip tedavi uygulayacağımız, ne kadar fazla diş eti göründüğüne ve sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğuna bağlıdır.

Eğer sadece bir milim diş eti aldırmayı düşünüyorsanız o zaman iyileşmesi birkaç saat alan diş eti şekillendirmesi tedavisi sizin için en çabuk ve en kolay olanıdır. İki milim ve fazla diş eti şekillendirilmesi için diğer tedavi yöntemi olan cerrahi diş eti şekillendirilmesi yöntemi gerekir. Bu yöntemde iyileşme süreci daha uzundur ve yaklaşık üç ya da dört ay kadar sürer. Çok yüksek Diş eti şekillendirmesi genellikle zirkonyum kaplamalarla birlikte yapılır çünkü kaplamasız diş etleri yeniden büyüyebilir.
Bazen dikkat etmeniz gereken bir durum da diş eti kesildiğinde alttaki dişin renginin dişin normal rengine göre daha sarı kalabileceğidir. Bu sorun da zirkonyum kaplamalarla giderilebilir.

ÇARPIK VE ÇAPRAŞIK VE ÇAPRAŞIK DİŞLER
Çarpık ve çapraşık Dişlerin Düzeltilmesi:

Çarpık ve çapraşık dişler için uygulanan en yaygın çözüm yolu diş telleridir. Ancak diş teli takılan birçok insan, uygulamadan sonra dış görünüşlerinden utanmış ve eleştirilme eğilimi göstermişlerdir. Neyse ki, zirkonyum porselen kaplamalar gideceğiniz her yerde rahatsızlık duymadan gülümsemenizi sağlayacak etkili bir alternatiftirler.

Kliniğimizde, sizleri diş telleri olmaksızın dişlerinizi düzeltme olanağı sunabiliyoruz. Bizler, diş teli yerine invisalign şeffaf plak ya da zirkonyum porselen diş kaplamaları kullanarak sizlere diş düzleştirmede mükemmel bir alternatif yöntem sunabilmekteyiz. Böylece, en Çarpık ve çapraşık ve düzensiz gülümsemeler bile çok daha kısa bir sürede ve alışılagelmiş diş teli kullanımının verdiği rahatsızlık olmaksızın inanılmaz bir görünüme kavuşturulabilirler.

Porselen Kaplamalar ve İnvisalign Şeffaf Plak Neden Diş Telinden Daha İyi Bir Seçenektir?
Diş düzeltme vakalarının bazıları diş teli gerektirmez veya teller bu vakalarda en iyi çözüm yolu olarak görülmezler. Örneğin, bazı hastalarımızın hizalanmanın dışına çıkan sadece bir dişi varken diğer bazı hastalarımızda ise üst üste binmiş dişler mevcut olabilir ancak porselen kaplamalar veya invisalign şeffaf plaklar sorunu kolaylıkla çözer ve oldukça güzel bir gülümseme ortaya çıkarır. Oldukça sık rastladığımız başka bir örnek ise köpek dişlerinin, dişlerin geri kalanından daha belirgin bir görünüme sahip olmasıdır ve bu durumdaki dişlerin düzeltilmesi mükemmel sonuç verir. Zirkonyum porselen kaplamaları bu vakalarda kolaylıkla kullanabiliriz.

Dişlerinizin ister bir tanesi, ister bir kaçı diğerlerinden gerideyse bile, biz bu sorunu diş teli kullanmadan kolayca ve çabucak düzeltebiliriz. Çarpık ve çapraşık veya yanlış hizalanmış dişlerin inanılmaz derecede çeşitli nedenleri vardır. Özellikle dikkate değer bir örnek olarak, çoğu hastamızın çocukken başparmaklarını emmesi sonucunda dişlerinin öne doğru itilmesi durumunu verebiliriz. Kaplamalar aynı zamanda bu sorunlu dişlerin çıkıntısını azaltmak içinde kullanılabilir. Dişlerin Çarpık ve çapraşık olmasının sebeplerinin çok fazla olmasından dolayı, önemli olan tek şey bizim nasıl tepki verdiğimizdir.
Birçok vakada, kliniğimizdeki diş hekimi laminate yaprak porselen kaplama ile gülüş tasarımı yaparak sizi birkaç gün içinde güzel ve düzgün bir gülümsemeye kavuşturur. Laminate veneer porselen kaplamalarımızı, genellikle ortalama doksan dakika süren, ağrısız iki randevuda uygulamaktayız. Oldukça uzun süren ve rahatsızlık verici olan diş teli uygulaması yerine, müşterilerimizin, tedavilerinin her aşamasını stressiz ve acısız geçirmeleri için kliniğimizde, diş düzeltme tedavisi için sadece birkaç saat geçirmeleri yeterlidir.

Çarpık ve çapraşık Dişlerin Düzeltilme Prosedürü Nedir?
Kliniğimizin Cerec CAD-CAM dijital sistemi sayesinde laminate veneer kaplamalarımızı, Çarpık ve çapraşık diş problemlerinizi ağrısız ve hızlı bir şekilde düzeltmek için kullanabilmekteyiz. Çok düşük bir ihtimalde olsa, lokal anesteziye ihtiyaç duyulması halinde, uzmanlığımız bu durumun vereceği rahatsızlığın en düşük seviyede olmasını sağlayacaktır. Çarpık dişleri ve çapraşıklığı diş teline ihtiyaç duymadan düzeltmek için laminate veneer porselen kaplamaları kullanmak artık her zamankinden çok daha popülerdir. Dişlerinizdeki sorunu gidermek için sadece birkaç gün yeterlidir.
Mükemmel derecede düzgün dişlere sahip olabilmeniz için kaç tane kaplamaya ihtiyaç duyacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin ve muayene için randevu alın, sizi seçeneklerinizin neler olduğu ve olası maliyet hakkında bilgilendirebiliriz.

Gülüşümü Düzeltmek Ne Kadar Sürer?
Mükemmel bir gülümsemeye sahip olmak için sabırsızlanıyor musunuz? Bunun için sizi suçlayamayız. Çarpık ve çapraşık dişler, görünüşünüzle alakalı rahatsızlık duymanıza sebep olur ve ne kadar erken tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur.

Bilindiği üzere, simetrik olmayan gülümsemelerle baş edebilmenin tek yolu diş teli takmaktı. Şimdi ise, son teknoloji yöntemlerimizle, en bozuk gülümsemeleri bile çok daha kısa zaman dilimi içerisinde daha konforlu bir şekilde dönüştürebiliyoruz.

Çarpık ve çapraşık gülümsemeniz sadece sorunlu tek bir dişinizden de kaynaklanabilir veya birkaç dişinize birden tedavi gerekebilir. Tedavinizin ne kadar süreceği diş probleminizin netleşmesine bağlıdır. Ortalama olarak, laminate veneer kaplamalar, her biri yaklaşık doksan dakika süren iki ağrısız randevu ile yerleştirilir ve tedavi sadece üç haftada tamamlanır.

Cerec CAD CAM dijital sistem ile dişlerinizin laminate veneerleri aynı gün içinde tamamen dijital teknoloji ile üretilebilir.

Gülüş Tasarımı İşlemi Acıtır mı?
Hayır acıtmaz! Laminate veneer kaplama tedavisi yaptırmak çoğu vakada ağrısız bir süreçtir. Ortalama olarak, laminate veneer kaplamalar, her biri doksan dakikalık iki randevuda yerleştirilir ve tedaviden hemen sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Diş etlerinizde kısa süreli bir hassasiyet oluşabilir. Çiğneme ve konuşma aktivitelerinizin tamamen normale dönmesi biraz zaman alabilir. Aslında, kaplamalarla yaşayacağınız en kötü deneyim kısa uyuşukluk hissi olacaktır ve bu da çok düşük bir ihtimal olsa da lokal anestezi gerekmesi durumunda olur.

Gülümsemenizi düzeltmek için Laminate veneer kaplamalarınızı seçmenizle ilgili diğer harika bir haber de sonucu sadece üç hafta içinde görebilecek olmanızdır. Bu sonucu diş telleri ile elde etmek genellikle on sekiz ay ile iki yıl civarında sürer. Diş teli deneyimi olan herkes, özellikle tellerin sıkılaştırılması gerektiğinde bir miktar rahatsızlık verdiğini bilirler ve bu da kaplamaları onlar için ağrısız bir tercih haline getirir.

Eğer hala gülümsemenizi kaplamalarla düzeltmek ile ilgili endişeleriniz varsa bizimle iletişime geçmek için lütfen daha fazla beklemeyin. Tedavi süreci ile ilgili sizleri daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmekten ve endişelerinizi gidermekten memnuniyet duyarız.