WhatsApp

ORTODONTİ

ORTODONTİ

Ortodonti Nedir?
Çoğu insan dişlerini fırçalamak için dişlerin çürümesini ya da diş eti hastalıklarının meydana gelmesini bekler. Aynı durum diş doktoruna gitmek için de geçerlidir. Sorun olmayınca diş doktoru ziyaret edilmez. Bununla birlikte, diş hekimliği geniş bir alandır ve belirli anormallikleri olan hastaların ortodontist tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Ortodontik uzmanlar, dişlerin hizalanması ile ilgili problemleri olan ve daha basit çözümlerin ötesine geçen diş düzleştirme prosedürlerine ihtiyaç duyan insanlara yardımcı olabilir.

Ortodontist nedir?
Ortodontist diş hekimi, dişlenmedeki anormalliklerin düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması konusunda eğitim almış diş doktorudur. Çarpık kesici dişler, çıkık çene, dar çene vb. ilişkili patolojik olayları düzeltir. Çeşitli braketlerin montajı da ortodontist tarafından gerçekleştirilir.

Hangi Bozuklukları Ortodontistler Tedavi Eder?
Maloklüzyon (yanlış ısırık), ortodontistin düzeltmesine yardımcı olabileceği birçok diş probleminden biridir. Bunlar aşağıdaki sorunları içerir:

Önde Isırık: alt çene üst çeneye uzanır.

Geride Isırık: Üst çene, alt çenenin çok üstünde olur.

Çapraz ısırma: üst dişler alt dişlerin içindedir.

Üst ön dişlerin çıkıntısı: üst dişler çok uzar veya alt dişler yeterince uzamaz.

Yer darlığı: Dişlerin diş çıkarma alanı yoktur.

Aralık: dişler arasında çok fazla boşluk vardır (veya diş tamamen eksiktir).

Açık ısırık: üst ve alt ön dişler arasında çakışma yoktur.

Orta hat uyuşmazlığı: ön dişler düzgün hizalanmamıştır.

Dişlerin çok sıkı olması ya da aralıklarının bulunması, ortodontistler tarafından tedavi gerektiren en yaygın nedenlerden ikisidir.

Diş hekimi rutin bir kontrol sırasında hizalama problemlerini fark edecektir. Maloklüzyon yeterince ciddi ise, düzenli olarak gittiğiniz dişhekiminin sağladığı bir değerlendirme ve/veya özel tedavi almak için ortodontisti ziyaret etmelisiniz.

Ortodontist Ne Tedavi Eder?
Ortodontistin çeneyi düzelttiği ve kusurları tedavi ettiği konusunda yanlış bir fikir vardır. Aslında, bu sadece çocukluktaki konjenital, kalıtsal ve edinilmiş kusurlar için geçerlidir. Ortodontistin ortadan kaldırdığı en yaygın patolojiler şunları içerir:

Yüz asimetrisi;
Çiğneme ve konuşma fonksiyonları;
Nefes darlığı
Herhangi bir malokluzyon;
Dişlerin anormal olması;
Düzensiz diş büyümesi.
Dişleri estetik görünüme sokmak için, doktor hastaya uygun çeşitli braketler, plakalar, kaplamalar, lumineerler ve diğer tasarımlar yapar. Gerekli diş düzeltme süresine bağlı olarak, ortodontist tekniğini hasta için ayrı ayrı seçer.

Ortodontist Hangi Patolojileri Düzeltir?
Muayeneden sonra diş hekimi, dişlenmenin patolojisinin oluşumunun nedenini ayrıntılı olarak açıklar. Anormal etkiler her zaman doğumda ortaya çıkmaz. Deneyimli bir diş hekimi, oluşum anında kusurun türünü belirleyebilir. Patolojiler üç türe ayrılır:

Konjenital patoloji, rahimdeki fetüsün anormal oluşumu nedeniyle oluşur. Embriyo aşamasında anomali oluşur.

Kalıtsal patoloji ebeveynlerden çocuklara aktarılan genetik durum.

Edinilmiş patoloji, doğumdan sonra kişinin hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkar.

Hangi Yaşta Ortodonti Gerekir?
Ortodontik tedavi her yaştan insana yapılır. Edinilen patoloji hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oluşabilir. Bazı anormallikler zamanla kötüleşebilir. Bu nedenle, tüm çocukların en geç 7 yıl içinde ilk muayeneden geçmeleri önerilir. Sapma ne kadar erken tespit edilirse, tedavi o kadar kolay olacaktır. Edinilmiş çocukluk anomalisi, çocuk henüz tüm dişleri değiştirmediğinde ve yüz iskeleti büyümeye devam ettiğinde kolayca düzeltilir. Bu durumda, tedavi karmaşık sapmalarda bile büyük başarı sunar.

Ortodontik Tedavi İçin Kontrendikasyonlar Var Mı?
Maloklüzyon tedavisi için pratikte mutlak kontrendikasyon yoktur. İstisna, sadece hastanın belirli hastalıkların ciddi formlarına (kanser, AIDS, zihinsel bozukluklar, vb.) sahip olduğu durumlarda olabilir. Bu gibi durumlarda, insanlar nadiren ortodontik tedaviye karar verirler. Diğer durumlarda, her şey hastanın kendisinin arzusuna ve azmine bağlıdır.

Maloklüzyon Tedavisi Neden Gereklidir?
Mesele şu ki, ısırmanın patolojisi sadece tamamen psikolojik veya estetik problemlere bağlı değildir. Dişlerin çeşitli anomalileri ve deformasyonları, özellikle çürük gibi birçok hastalığın gelişmesine katkıda bulunabilir ve ayrıca temporomandibular eklemin işlev bozukluğuna yol açabilir. Oklüzyon patolojisi ile, çene hareketi, çiğneme ve ısırma sırasında ağrı oluşabilir.

Yetişkinde Maloklüzyonu Düzeltmek Mümkün Mü?
Modern ortodonti, hastanın yaşına bakılmaksızın maloklüzyon tedavisine çeşitli yaklaşımlar sağlar. Yetişkinlerde, ısırma problemleri genellikle birkaç diş kaybından veya protez hatalarından kaynaklanır. Benzer problemler tamamen çözülebilir. Yetişkinlerde maloklüzyonun düzeltilmesi sırasındaki tek fark, yetişkinde çene kemiğinin nihai oluşumu ile ilişkili olan daha uzun ortodontik tedavi süresidir. Çoğu durumda, aynı braket sistemleri oklüzyon patolojisini tedavi etmek için kullanılır.

Çocuğun Fazladan Dişi Var? Ne Yapalım?
Bazı çocuklarda fazladan dişler çıkar. Çoğu zaman, bu tür dişler atipik bir yerde ortaya çıkabilir. Bu sorun, "ekstra" dişler çıkarılarak çözülür. Bir diş “atipik” olabilir- yani ek olarak düzensiz bir şekle ve boyuta sahip olabilir. Böyle bir diş varsa tüm ağız yapısı değişir ve dişlerdeki bozukluk çenenin kayması veya yer darlığı gibi dışarıdan gözlemlenebilir.

Ortodontik Tedavi Şartları Nelerdir?
Oklüzyon patolojisinin düzeltilmesi, özel ortodontik konstrüksiyonlar yoluyla aktif tedavi süresi ve terapötik ve kozmetik sonucu korumak için tutma süresi dahil olmak üzere her zaman oldukça uzun bir süreçtir. Çocuklarda yaklaşık altı ay içinde başarılı tedavi sonuçları elde edilebilir. Yetişkin hastalarda ortodontik tedavi süresi daha uzundur.

Hangi Braket Sistemleri En İyi Şekilde Kullanılır?
Bugün, özellikleri ve fiyatlarında farklılık gösteren birçok braket sistemi var. Sorunları tedavi etmek için metal, plastik, seramik ve safir diş telleri kullanılır. Ayrıca, diş yüzeyinin iç kısmına sabitlenen ve diğerlerine tamamen görünmez kalan, lingual parantezler çok popülerdir. Her durumda, tedavi metodolojisi ve ortodontik tasarım seçimi, her şeyden önce, hastanın estetik tercihlerini de dikkate alan nitelikli bir ortodontist tarafından gerçekleştirilir.